Współpraca ze mną jest podzielona na następujące etapy:
- Spotkanie, na którym omawiane są oczekiwania klienta wobec projektu, analizowane plany (jeżeli istnieją). Staramy się określić, które z poniższych punktów będziemy realizować tak żebym mogła przygotować kosztorys.
- Przedstawienie kosztorysu z określeniem zakresu prac do wykonania.
- Podpisanie umowy określającej warunki współpracy.
- Jeżeli planów nie ma, teraz następuje zwymiarowanie mieszkania lub domu w naturze – chodzi o bardzo dokładne wymierzenie potrzebne do narysowania rzutu w skali 1:50 i ewentualnych przekrojów.
- Wykonanie powyższych rzutów i przekrojów.
- Zaproponowanie przynajmniej dwóch rozwiązań w formie rzutów (rysunki pokazują układ ścian i rozmieszczenie mebli i sprzętów). Jest to tzw. projekt funkcjonalny. Zawiera propozycje urządzenia wszystkich pomieszczeń, łącznie z łazienką i kuchnią.
- Przeprowadzenie kolejnych konsultacji z nanoszeniem poprawek, aż do zadowalającego efektu, tu powstają następne rzuty — ostatni (zaakceptowany) jest tym, na podstawie którego powstanie projekt końcowy.
- Po akceptacji rozpoczyna się następny etap pracy polegający na określeniu proponowanych materiałów na podłogi i ściany oraz wstępnym wyborze mebli. Powstają kolorowe rysunki perspektywiczne poszczególnych wnętrz. Pokazany jest charakter pomieszczeń.
- Wybór konkretnych urządzeń do reszty mieszkania (wanna, sanitariaty) oraz glazury, terakoty, parkietu, wykładzin itp. Ja dostarczam zdjęcia propozycji, foldery, i towarzyszę w wyprawach do sklepów.
- Stworzenie zestawu rzutów, przekrojów i widoków niezbędnych ekipie remontowej do przeprowadzenia prac budowlanych. Wśród nich są też plany z zaznaczonymi punktami instalacji elektrycznej i wyjściami do instalacji sanitarnych. Powstaje też rysunek z naniesionymi kolorami na poszczególnych ścianach.
- Tutaj już dobrze byłoby rozpocząć rozmowy ze wspomnianą ekipą, ewentualnie zaakceptować plan u dewelopera jeżeli część prac może być wykonana przez jego pracowników.
- Teraz można przystąpić do projektowania poszczególnych mebli, jeżeli takowe mają być wykonane na zamówienie. Dotyczy to również projektu kuchni wraz z wyborem konkretnych urządzeń (zlew, kuchenka, zmywarka itp.). Jeżeli zapadnie decyzja, że meble kuchenne nie będą wykonywane na zamówienie, ale kupione w oferującej je firmie, projekt rozmieszczenia szafek i sprzętów trafia do wykonawcy. Tu zwykle następuje jego weryfikacja zgodna z ofertą danej firmy (dopasowanie do ich modułów wymiarowych). Wynikiem tej części pracy są również rysunki techniczne niezbędne np. dla stolarza. Oczywiście wszystko musi znowu być zaakceptowane przez klienta. Jeżeli projekt się nie podoba jest zmieniany aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
- Etap najbardziej czasochłonny. Ekipa remontowa wykańcza mieszkanie, a ja nadzoruję jej pracę by nie wprowadziła żadnych „innowacji” do projektu. Następuje instalacja wszystkich urządzeń wbudowanych (sanitariaty, sprzęt agd).
- Zabudowa kuchni. Tu w zależności czy ja ją zaprojektowałam, czy została zamówiona w którymś ze „studiów kuchni” mój udział jest większy lub mniejszy. Natomiast nawet jeżeli projekt nie był mój, chętnie pomogę w razie potrzeby. Teraz też budowana jest garderoba (zakładając, że znalazła się w projekcie) oraz wbudowane szafy, pawlacze itp.
- Zakup mebli, lamp i całej reszty wystroju. Jeżeli będzie taka potrzeba wybiorę nawet takie drobiazgi, jak wazony, sztućce, zastawa stołowa, mydelniczki i wszystko co stanowi o ostatecznym charakterze wnętrza.
- Zasiedlenie mieszkania (domu).
- Oblewanie.
Dwa ostatnie punkty klient wykonuje samodzielnie. ;-)